Ako to robíme ?
Nepasterizujeme !!!
Vynálezcom pasterizácie je francúzsky vedec Louis Pasteur. Jej prednosti sa využívali predovšetkým na konzerváciu potravín a samozrejme piva. Pasterizácia je v tomto prípade proces, ktorým pivo bežne prechádza tesne pred stáčaním do sudov alebo fliaš. V priebehu tohto procesu sa pivo zahrieva na vysokú teplotu, čím dochádza k spomaleniu, alebo úplne zabrzdeniu živých procesov, ktoré v pive doposiaľ prebiehli. Trvanlivosť piva takto ošetreného piva preto môže presiahnuť aj jeden rok.
Tu však platí zásada: „niečo za niečo“. Pivo je po pasterizácii tzv. mŕtve, ochudobnené o mnoho chutí. To je dôvod, prečo sa nepasterizované pivo teší v súčastnosti veľkej obľube. Trvanlivosť nepastrerizovaného piva je síce kratšia, treba ho vypiť v priebehu niekoľkých týždňov, ale jeho chuť vám to však úplne vynahradí.
Nefiltrujeme !!!
Filtrácia je ďalší proces, ktorý predlžuje trvanlivosť piva. V priebehu filtrácie sú z piva, ktoré zrelo v ležiackom sklade, odstránené zbytkové kvasinky a ďaľšie mikročastice. Pivo nadobudne priezračnú farmu a nie je zakalené. Pri tomto procese musí dbať pivovarník, aby nedošlo pivo do kontaktu so vzuchom. Práve odfiltrované kvasinky a mikročastice však dodávajú pivu jeho osobitú chuť. Nefiltrované pivo je mierne zakalené, ale má plnšiu a bohatšiu chuť, čo mnohí znalci piva zákonite vyzdvihujú..